Hypnotický účinek slov

09. 02. 2020
Hypnotický účinek slov

“Vezmi si ty pantofle, nebo nastydneš. Máme studenou podlahu.”

Tyto a podobné věštby jsem slýchala celé dětství. Nepřikládala jsem jim příliš velkou váhu. Jen mě trochu obtěžovalo poslouchat je pořád dokola. Myslela jsem si svoje, na chvíli se obula, abych měla klid. Za okamžik už bylo vše jinak.

Na dlouhou dobu zmizely úplně z hledáčku mé pozornosti. Vrátila jsem se k nim až po mnoha letech, kdy jsem si zpětně uvědomila, že něco podobného říkám svému synovi, aniž o tom jakkoliv přemýšlím. Trochu jsem se zastyděla, když jsem uviděla, že za sebe nechávám mluvit automat. Také mě zaskočilo, jak silný program to mám v hlavě a ani o něm nevím.

Ještě větší překvapení jsem zažila, když jsem poprvé zachytila, že potřebuji pro svoje nohy pořád více a více ochrany, aby mi nebyla zima a abych nenastydla. Začala jsem pociťovat tiše rostoucí sílu nevědomého programu. Upřímně mě to vyděsilo.

Moje šokující zjištění o nenápadně se prohlubující závislosti na teplých ponožkách i botách mi potvrdil klient na kurzu, když se rozhovořil o podobné zkušenosti. Slýchal doma hrozby, kterými ho maminka chtěla přimět k nošení čepice. V hlavě se mu tak hluboce zakořenilo, že když nebude mít čepici, tak nastydne, že ji skutečně musí nosit i ve své zralé dospělosti, jinak ho nachlazení nemine, i když lidé kolem si chodí prostovlasí a jsou zdraví.

Opakované tvrzení se tak stává nezvratnou pravdou.

Člověk pak naplňuje touto nedobrovolnou vírou její proroctví a stává se jejím bezmocným otrokem.

Polilo mě horko, když jsem si to uvědomila, Okamžitě jsem začala přemítat o tom, co všechno jsem vložila do důvěřivé hlavičky svého synka, když se tomu ještě nedokázal vědomě bránit. Upřímně musím přiznat, že nevím. Nedokáži si to všechno vybavit. Nezbývá mi, než věřit, že se s tím nějak vyrovná.

Čas vrátit neumím, tak se to alespoň snažím napravit tím, že vedu mnohem více pozornosti k tomu, co říkám teď, abych si uvědomila, jaké “pravdy” se ještě skrývají v mém automatu.

Slova mají skutečně hypnotický účinek. A nejen slova, která říkáme těm druhým. Mnohem silnější efekt mají myšlenky, které nám bez kontroly procházejí hlavou a ovlivňují naši náladu a náš postoj ke světu i k sobě samým.

Hypnóza není naštěstí nevratná. Vyzkoušela jsem si to sama u sebe už mnohokrát. Z vlivu negativních přesvědčení se lze vysvobodit, když si člověk poctivě uvědomí, proč něčemu takovému uvěřil, co tím chtěl získat, co tím ve skutečnosti získává a o oč se současně připravuje. Vědomí celého kontextu omezující „pravdy“ spojené s prožitkem vnitřní motivace funguje jako princ, který přišel vysvobodit zakletou princeznu. Vlastní změna je otázkou pevného rozhodnutí a vědomého jednání.

Vždy máme volbu rozhodnout se, čemu chceme věřit.

 

Foto od Pexels, Pixabay

Aktuální akce