nenásilná komunikace

17. 08. 2019 helena

„Nevím, jak reagovat, když mi šéf řekne: „Máte prapodivné názory.“ Zaskočí mě to, zraní a nevím si s tím rady,“ řekla mi jedna žena.

Soudy o chování a myšlení druhých lidí mají silný potenciál vyvolat bolest.

Probudí v nás totiž naše negativní přesvědčení o nás samých. Pokud by člověk nepochyboval sám o sobě, nijak by se ho slova nedotkla.

Proč ale kritizujeme druhé, nadto ještě tímto nejasným způsobem?

Aktuální akce

Blog

05. 12. 2017 helena

Rodinka s malou, asi tříletou holčičkou, dosnídala. Holčička se čile vrhla ke dveřím, které vedly na terasu. Prosklenými dveřmi svítilo sluníčko a lákalo ven.

Maminka ji zastavila slovy: „Nemůžeš jít takhle ven, je tam mokro, musíš si vzít holínky. A také mikinu, je tam chladno.“

Říkala to velmi láskyplně a laskavě. Nicméně se nijak nepokusila propojit s touhou, která vedla kroky její dcerky ke dveřím. Laskavě řekla NE záměru holčičky a přednesla svou variantu řešení situace.

Aktuální akce

Blog

28. 04. 2017 helena

Vášeň dětí a mladých lidí v počítačových hrách vyvolává ve světě dospělých nejrůznější odezvu. Setkávám se s celým spektrem názorů od “je to super”, pro děti je počítač přirozenou součástí života, nebudou se potýkat s problémy, jak ovládnout technologie, jako jejich prarodiče a leckdy i rodiče.

Aktuální akce

Blog

27. 02. 2017 helena

Přistoupila jsem k okénku pokladny na nádraží, které bylo otevřené. Za skleněnou bariérou seděla paní a věnovala se počítání drobných mincí a jejich rovnání do komínků. Znejistěla jsem a optala jsem se, zda si u ní mohu koupit jízdenku.

Aktuální akce

Blog