Reference – Tanec zvaný empatie

ref_tanec_nvc_iii
Reference Tanec NVC
Co mi přinesl Tanec zvaný empatie a jak využívám NVC. 
Kurz mi přinesl jasný postup a také zkušenost, že to jde. 
Že nenásilná komunikace mě provede konfliktem a že mohu zůstat sama sebou a vyjádřit co potřebuji. 
Umím NVC použít, když se na situaci připravím a jsem v relativním klidu. Nezvládám jí, když mě zaplaví emoce. 
Pomalu se zkracuje doba, kdy mi dojde jakou chybu jsem právě udělala. Nejčastěji to mohu probrat s manželem, který byl na kurzu se mnou. 
Xenia Svobodová
 Reference Tanec NVC
 

Co bych ráda sdílela o kurzu Tanec zvaný empatie? V prvé řadě jsem moc ocenila velikost skupiny (bylo nás tam tak akorát, abychom mohli ještě mít dostatek prostoru pro sdílení každého z nás).

Bylo pro mně velmi příjemné Helenino citlivé vedení, které mě naplňovalo důvěrou, klidem a ochotou sdílet v podstatě cokoliv. Věděla jsem, že je to pro mě bezpečný prostor a že si poradíme s každou situací.

Celý kurs a jednotlivá sezení mne naplňovaly odvahou a sebedůvěrou, které se mi občas ve složitějších situacích nedostává a bývá tak pro mě komplikované sdělovat své pocity. Na základě vyzkoušených technik jsem nabývala důvěry, že můžu mluvit o svých pocitech a nemusí to znít divně 🙂

S čím pracuji dál v životě?

Jsou to spíš drobnosti, je to větší zaměření na své vlastní pocity, vždy, když je mi něco nepříjemné, jsem nervózní, stoupá ve mně naštvanost nebo úzkost, snažím si uvědomit své pocity a potřeby. Takže nejvíc asi pracuji se sebeempatií. To je asi můj největší úkol. A zjištuji, že v tom je pro mě asi největší kouzlo NVC, tj. že pak můžu reagovat jaksi z jiné výchozí pozice. Asi jsem toho tolik nezměnila v tom, jak s ostatními mluvím, ale spíš v tom, jak různé situace, dialogy vnímám a jak se přitom cítím. Takže na to, abych se mohla druhého zeptat: „Cítíš se.. a potřeboval/a bys…“ potřebuju ještě více uzrát a více trénovat.

Hana Chorváthová

Fairtrade Česko a Slovensko

NVC, Nenásilná komunikace, Tanec zvaný empatie

Kurz mi pomohl v lepším pochopení sebe sama a v pochopení ostatních lidí. Po jeho absolvování se více zamýšlím nad tím, proč lidé říkají to, co říkají, a co je ve skutečnosti skryto ze jejich reakcemi a slovy. Uvědomila jsem si, co znamená slovo empatie a jakým způsobem by se mělo používat. V osobní rovině se mi podařilo odhalit skryté potřeby a postupně pracovat na jejich naplnění. Bylo to skvělé! Děkuji.

Mária Čuchranová